Strona główna » Turystyka i rekreacja » Zaproszenie
Zaproszenie

Bogate walory turystyczne i rekreacyjne Powiatu Przemyskiego, zachęcają niewątpliwie do odwiedzenia tego zakątka Polski a naturalne warunki Pogórza stwarzają doskonałe możliwości uprawiania różnorodnych form turystyki kwalifikowanej.

Turysta ma możliwość zwiedzić teren pieszo (szlaki turystyczne), bogatą siecią dróg krajowych i lokalnych (wycieczki samochodowe, komunikacja publiczna itp.) oraz wykorzystując rower (ścieżki rowerowe) czy sprzęt do spływów rzeką San.

Znaczną część Powiatu Przemyskiego zajmuje utworzony w 1991 r. Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. W jego skład wchodzą gminy: Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Przemyśl. Piękno przyrody Parku można podziwiać wędrując po utworzonych czterech ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych: Winne Podbukowina, Przełom Hołubli, Krępak i Kopaniny. Posługując się przewodnikiem rowerowym Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego można zorganizować wycieczkę w oparciu o przygotowane w nim trasy rowerowe.

Dogodne warunki do uprawiania turystki kajakowej stwarza szlak wodny od Dynowa do Przemyśla. Rzeka San i jego dopływy dostarczają wielu możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu. Można np. łowić ryby. Miłośnicy wędkowania mogą złowić: brzanę, lipienia, klenia, szczupaka, świnkę, karpia, płoć, leszcza, lina, karasia, okonia, ukleję, certę, sandacza, suma i inne.

Podczas śnieżnych zim Pogórze Przemyskie stwarza doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i saneczkarstwa. Znajdujący się w okolicy Korzeńca /gm. Bircza/ wyciąg narciarski odwiedza co roku wielu turystów.

Turyści indywidualni jak i zbiorowi mają możliwość wykorzystania bazy turystycznej Powiatu Przemyskiego do zwiedzenia Lwowa /przejście graniczne w Medyce/ i powiatów przygranicznych w Republice Słowacji (przejście w Barwinku). Jednocześnie z gmin Powiatu Przemyskiego łatwo jest przemieścić się w Bieszczady.

Turystyka pobytowa może rozwijać się w oparciu o bazę hotelową w samym Przemyślu jak i liczne gospodarstwa agroturystyczne w Powiecie Przemyskim.Do turystyki religijno - pielgrzymkowej zachęca atrakcyjne ze względu na położenie, architekturę i bogactwo zabytków sakralnych Sanktuarium Maryjne w Kalwarii Pacławskiej (gm. Fredropol).
Turysta, wędrując po terenie Powiatu Przemyskiego, ma możliwość zwiedzenia większości obiektów obronnych Twierdzy Przemyśl, które znajdują się w gminach: Przemyśl, Krasiczyn, Żurawica, Orły, Fredropol, Medyka.

Na obszarze Powiatu Przemyskiego znajdują się cenne i ciekawe zabytki architektury drewnianej oraz obiekty sakralne i inne miejsca, które warto poznać i zobaczyć, m. in.:

 

  • kościoły zabytkowe w Birczy, Krasiczynie, Rybotyczach i Klawarii Pacławskiej,
  • cerkiew drewniana w Piątkowej i Leszczynach,
  • cerkwie w Huwnikach, Olszanach i Posadzie Rybotyckiej,
  • cerkwie użytkowane jako kościoły rzymskokatolickie w Brylińcach, Jaworniku Ruskim, Kopystnie, Lipie i Mielnowie.

 

Na uwagę zasługują również zabytki budownictwa typu rezydencyjno-obronnego:

  • XVI-wieczny zamek w Krasiczynie,
  • zespół pałacowo-parkowy w Birczy oraz pozostałości dworskie w Jaworniku Ruskim i Huwnikach.

 

Często punktem docelowym turystów przybywających na teren powiatu jest Arboretum w Bolestraszycach.
Historia ścierania się wpływów kultury wschodniej i zachodniej na obszarze obecnego Powiatu Przemyskiego znajduje swoje potwierdzenie w licznych cmen-tarzach rzymskokatolickich, grekokatolickich i żydowskich np. w Birczy, Rybotyczach, Krasiczynie. Bogato zdobione figurki, rzeźby i kapliczki są ozdobą tych historycznych obiektów.
Charakterystyczny i ciekawy układ przestrzenny i zabytki budownictwa oraz architektury ludowej o rzadko spotykanej konstrukcji zrębowej i przysłupowej zobaczyć można w Kalwarii Pacławskiej, Rybotyczach i Birczy.

 

Kalendarz 2021
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Strona główna  •  Powiat  •  Sprawy mieszkańców  •  O Powiecie  •  Aktualności
Copyright © 2018 - Powiat Przemyski | Wszelkie prawa zastrzeżone