Bogate walory turystyczne i rekreacyjne Powiatu Przemyskiego, zachÄ™cajÄ… niewÄ…tpliwie do odwiedzenia tego zakÄ…tka Polski a naturalne warunki Pogórza stwarzajÄ… doskonaÅ‚e możliwoÅ›ci uprawiania różnorodnych form turystyki kwalifikowanej.
Turysta ma możliwość zwiedzić teren pieszo (szlaki turystyczne), bogatÄ… sieciÄ… dróg krajowych i lokalnych (wycieczki samochodowe, komunikacja publiczna itp.) oraz wykorzystujÄ…c rower (Å›cieżki rowerowe) czy sprzÄ™t do spÅ‚ywów rzekÄ… San.
ZnacznÄ… część Powiatu Przemyskiego zajmuje utworzony w 1991 r. Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. W jego skÅ‚ad wchodzÄ… gminy: Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, PrzemyÅ›l. PiÄ™kno przyrody Parku można podziwiać wÄ™drujÄ…c po utworzonych czterech Å›cieżkach dydaktyczno-przyrodniczych: Winne Podbukowina, PrzeÅ‚om HoÅ‚ubli, KrÄ™pak i Kopaniny. PosÅ‚ugujÄ…c siÄ™ przewodnikiem rowerowym Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego można zorganizować wycieczkÄ™ w oparciu o przygotowane w nim trasy rowerowe.
Dogodne warunki do uprawiania turystki kajakowej stwarza szlak wodny od Dynowa do Przemyśla. Rzeka San i jego dopływy dostarczają wielu możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu. Można np. łowić ryby. Miłośnicy wędkowania mogą złowić: brzanę, lipienia, klenia, szczupaka, świnkę, karpia, płoć, leszcza, lina, karasia, okonia, ukleję, certę, sandacza, suma i inne.
Podczas Å›nieżnych zim Pogórze Przemyskie stwarza doskonaÅ‚e warunki do uprawiania narciarstwa i saneczkarstwa. ZnajdujÄ…cy siÄ™ w okolicy KorzeÅ„ca /gm. Bircza/ wyciÄ…g narciarski odwiedza co roku wielu turystów.
TuryÅ›ci indywidualni jak i zbiorowi majÄ… możliwość wykorzystania bazy turystycznej Powiatu Przemyskiego do zwiedzenia Lwowa /przejÅ›cie graniczne w Medyce/ i powiatów przygranicznych w Republice SÅ‚owacji (przejÅ›cie w Barwinku). JednoczeÅ›nie z gmin Powiatu Przemyskiego Å‚atwo jest przemieÅ›cić siÄ™ w Bieszczady.
Turystyka pobytowa może rozwijać siÄ™ w oparciu o bazÄ™ hotelowÄ… w samym PrzemyÅ›lu jak i liczne gospodarstwa agroturystyczne w Powiecie Przemyskim.Do turystyki religijno - pielgrzymkowej zachÄ™ca atrakcyjne ze wzglÄ™du na poÅ‚ożenie, architekturÄ™ i bogactwo zabytków sakralnych Sanktuarium Maryjne w Kalwarii PacÅ‚awskiej (gm. Fredropol).
Turysta, wÄ™drujÄ…c po terenie Powiatu Przemyskiego, ma możliwość zwiedzenia wiÄ™kszoÅ›ci obiektów obronnych Twierdzy PrzemyÅ›l, które znajdujÄ… siÄ™ w gminach: PrzemyÅ›l, Krasiczyn, Å»urawica, OrÅ‚y, Fredropol, Medyka.
Na obszarze Powiatu Przemyskiego znajdujÄ… siÄ™ cenne i ciekawe zabytki architektury drewnianej oraz obiekty sakralne i inne miejsca, które warto poznać i zobaczyć, m. in.:
- kościoły zabytkowe w Birczy, Krasiczynie, Rybotyczach i Klawarii Pacławskiej,
- cerkiew drewniana w PiÄ…tkowej i Leszczynach,
- cerkwie w Huwnikach, Olszanach i Posadzie Rybotyckiej,
- cerkwie użytkowane jako kościoły rzymskokatolickie w Brylińcach, Jaworniku Ruskim, Kopystnie, Lipie i Mielnowie.
Na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ… również zabytki budownictwa typu rezydencyjno-obronnego:
- XVI-wieczny zamek w Krasiczynie,
- zespóÅ‚ paÅ‚acowo-parkowy w Birczy oraz pozostaÅ‚oÅ›ci dworskie w Jaworniku Ruskim i Huwnikach.
CzÄ™sto punktem docelowym turystów przybywajÄ…cych na teren powiatu jest Arboretum w Bolestraszycach.
Historia Å›cierania siÄ™ wpÅ‚ywów kultury wschodniej i zachodniej na obszarze obecnego Powiatu Przemyskiego znajduje swoje potwierdzenie w licznych cmen-tarzach rzymskokatolickich, grekokatolickich i żydowskich np. w Birczy, Rybotyczach, Krasiczynie. Bogato zdobione figurki, rzeźby i kapliczki sÄ… ozdobÄ… tych historycznych obiektów.
Charakterystyczny i ciekawy układ przestrzenny i zabytki budownictwa oraz architektury ludowej o rzadko spotykanej konstrukcji zrębowej i przysłupowej zobaczyć można w Kalwarii Pacławskiej, Rybotyczach i Birczy.
|